Göç İdaresi Genel Müdürlüğü - Çocuk

Türkiye’de Bahar Başka Güzel
Sevgili çocuklar,
İlkbahar, hepimizin en favori mevsimlerinden biridir. Hele ki ilkbaharda Türkiye’nin farklı güzelliklerini gezip görmek çok keyif verir. Sizin için ilkbaharda nereleri gezebiliriz derledik. Keyifli okumalar:) Umarım yakın zamanda bu yerlerin birkaçını gezebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

İLKBAHAR

Kelebekler uçuyor,
Menekşeler açıyor;
Yeni doğmuş kuzular,
Sağa sola kaçıyor..

Dereler şırıl şırıl,
Gökyüzü pırıl pırıl,
Pamuk kedim çayırda,
Uyuyor mırıl mırıl..

Çiçekler sarmaş dolaş,
Açıyor yavaş yavaş;
Pembe renkli uçurtmam,
Bulutlarla arkadaş..

Halil GÜLŞEN 

İstanbul-Adalar
Adalar, İstanbul'un Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası adlı 9 adadan oluşan ilçesidir. Adalar'a ilk vapur seferleri Galata Köprüsü'nden 1846 yılında başlamıştır. Bugün Kabataş, Kadıköy ve Bostancı'dan sürekli deniz yolu bağlantısı vardır.
Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

İstanbul-Poyrazköy
Kuruluş tarihi altı yüzyıl öncesine kadar giden Poyrazköy’e ilk yerleşenlerin Cenevizlilerin olduğu tahmin edilmektedir. Köye daha sonra Bizanslılar gelip yerleşmiş ancak köyün Osmanlı hâkimiyetine geçmesinin ardından Trabzon ve Rize’den getirtilen insanlarla birlikte çehresi değişmiştir.

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Bursa-Cumalıkazık
Kuruluşu yaklaşık 1300'lü yıllara denk gelmektedir. Bir vakıf köyü olarak kurulan köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır.
Köy meydanında köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği Cumalıkızık Etnografya Müzesi bulunuyor. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, çok dar sokaklar bulunur. Köyde, Haziran ayında "Ahududu Şenliği" yapılmaktadır.

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Çanakkale-Gelibolu
I. Dünya Savaşı Çanakkale Deniz ve Kara Muharebelerinin yapıldığı yer olan Gelibolu Yarımadası, manevi değeri çok yüksek turizm merkezlerimizden biridir. Büyük şehir gürültüsünden uzakta ve deniz kenarında yer alan Gelibolu, doğal güzellikleriyle de ünlü bir ilçemizdir. İçerisinde fazlasıyla şehitlik ve savaş eserleri bulunduğundan dolayı tarihi milli park oluşturulmuş olup 1973 yılında Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde yer almıştır.

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

İzmir-Şirince
Şirince, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı, tarihi mimarisi başarıyla korunmuş turistik bir köydür. Köy içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır.

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer
İzmir-Efes
İzmir'in bugünkü Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan Efes yılda 1,5 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf) ve İsa Bey Camii gibi tarihi yapıtlara ev sahipliği yapan Efes birçok efsaneye de konu olmuştur.

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Denizli-Pamukkale
Denizli'de bulunan Pamukkale, kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Pamukkale, UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Pamukkale terasları, kaplıca suyu tarafından çökeltilmiş bir tortullu kayaç olan travertenden oluşur. Bu bölgede, 35 °C den 100 °C ye kadar olan sıcaklık aralıklarında 17 adet sıcak su kaynakları vardır.

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer
 
Eskişehir-Odunpazarı
Eskişehir‘in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı'nda yer alan Odunpazarı Evleri şehrin dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer alır. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilen evler günümüzde şehrin turizminde büyük öneme sahip.Nevşehir-Kapadokya
Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Bölge, günümüzde ülke turizmi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Bartın-Amasra
Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahiptir. Amasra hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir. Amasra halen özgün balık lokantaları, temiz orta boyuttaki otelleri ve sayısız ev pansiyonuyla turizme katkıda bulunmaktadır.

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karabük-Safranbolu
Ev örneklerine, Beypazarı, Göynük, Taraklı, Odunpazarı gibi Türkiye'nin birçok yerinde rastlanan Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihî Safranbolu evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye'de Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Safranbolu, Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. İsmini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.

Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Adıyaman-Nemrut
Nemrut, Adıyaman ilinde Kahta ilçesi Ankar dağları yakınında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Nemrut Dağı 1987'de UNESCO tarafından Dünya mirası alanı ilan edilmiştir ve dünyanın sekiz harikasından biridir.
Türkiye'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Akın KAPLAN - akinkaplan.com.tr - akin@utopyagrafik.com