Göç İdaresi Genel Müdürlüğü - Çocuk

Merhaba kıymetli çocuklar ve sevgili anne-babalar,

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları sözleşmesini daha önceden duymuş muydunuz? Çocuk Hakları Sözleşmesi 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildi. 20 Kasım tüm dünyada Çocuk Hakları günü olarak kutlanır.

Henüz sözleşmeyi okumamış veya duymamış olanları bilgilendirmek istiyoruz. Hem çocuklar hem anne babalar bu sözleşmeyi bilsinler ki çocuklar haklarını savunabilsinler ve anne-babalar da durumun farkında olsunlar. Çocukların en temelde yaşama, korunma ve bakılma, gelişme, görüşlerini açıklama gibi birçok hakkı vardır. En önemlisi de yapılacak her işte ve alınacak her kararda çocuğun yüksek yararının gözetilmesi gerektiğini kesinlikle unutmamlıyız. Diğer önemli çocuk haklarından bir tanesi de hiçbir çocuğa ırkından, renginden, ekonomik durumundan ya da engellilik durumundan dolayı ayrımcılık yapılmamasıdır. Sevgili çocuklar, eğer haklarınızı bilirseniz ve farkında olursanız anne-babanızı, öğretmenlerinizi ya da diğer yetişkinleri bu konularda uyarabilrsiniz. Birtek çocukların haklarını öğrenmesi tabii ki yetmez! Toplumdaki her bireyin çocuk haklarından haberdar olması ve herhangi bir ihlalde üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir.


Haydi çocuklar ve anne-babalar, çocuk haklarını çeşitli etkinlikler aracılığıyla öğrenelim ve uygulayalım! Hayat sizinle canlı ve güzel çocuklar, gözlerinizdeki pırıltı hiç sönmesin ..
 

Akın KAPLAN - akinkaplan.com.tr - akin@utopyagrafik.com